Moc bych chtěla poděkovat zakladatelkám Czech School of California – Ivě Crookston a Michaele Žučkové. Česká škola byla pro nás v oblasti San Jose jen snem, který se nám teď vyplnil.

Současně moc děkujem paní učitelce Heleně Cinkové za všechno nadšení a trpělivost. Moje děti začaly chodit do české školy (2. a 3. třída) v září a je až neuvěřitelné, kolik se toho za rok naučily.

Manžel je cizinec a tak doma na děti mluvím česky jenom já. Vždy jsme se snažili hodně číst české knížky a dívat se na české filmy, ale to nestačí.  Díky české škole se teď děti mnohem lépe vyjadřují, čtou s větším porozuměním  a ke Dni Matek jsem od nich dostala dopisy, které pro mě doma samy napsaly česky!

Už se moc těšíme v létě do Prahy, kde se pochlubíme s vysvědčením a všemi novými znalostmi z naší nové školy.

Ivana, Mirka & Marek

 

Poslední den v květnu jsme odletěli do České republiky, aby si moje děti mohly vyzkoušet “opravdovou” českou školu.  Eliška nastoupila do druhé třídy a Kubík do třetí třídy nedaleké vesnické malotřídky. Do školy nastoupili na poslední měsíc, zrovna v době, kdy se zkouší a píšou závěrečné práce. A oba dva zkoušky zvládli bravurně. Kubíkovy diktáty byly mezi nejlepšími ze třídy a závěrečná písemná práce téměř bez chyb. Ve slohu popsal ledního medvěda (aniž by se zmínil, jaké zvíře popisuje) tak dobře, že nebylo pochyb, o koho se jedná. Eliška zpočátku bojovala s domácími úkoly a matematikou, protože se učivo české a americké druhé třídy liší. Ale v českém jazyce neměla žádné vážnější problémy. Její diktáty opět patřily k nejlepším ve třídě a velmi dobře se orientuje i ve znalosti klasických českých pohádek.

Učitelé  byli velice překvapeni, že znalosti mých dětí odpovídájí a často i předčí znalosti dětí z místní školy (např. Kuba popisoval fyzikální pokusy, které jsou součástí učiva druhého stupně).

Děkuji učitelům v Czech School of California za jejich obdivuhodnou práci,  děti se k Vám  těší v novém školním roce.

B. Nejedla

 

S naší dvouletou dcerou Amelií navštěvujeme od února tohoto roku třídu Sluníček České školy v Kalifornii. Velmi profesionální přístup a především pak jedinečný vztah k dětem nejenom všemi oblíbené paní učitelky Báry jsou jednoduše obdivuhodné, což „způsobuje“ viditelnou radost naším ratolestem a nám rodičům dodává naprostý klid a důvěru ve Vaší školu.

Je pro nás důležité, aby se naše dcera již v útlém věku zvolna počala seznamovat  a v budoucnu hlouběji poznala kulturu, tradiční zvyky, historii a především mateřský jazyk země, ze které větší část její nejbližší rodiny pochází a jejíž národnost nosí.

Během jarního semestru se Amelia naučila mnoho českých říkánek, básniček a písniček. Získala nové české kamarádky a kamarády. Znalosti a všeobecný rozhled, který nabude již v tomto raném věku, bude využívat a určitě naplno zúročí i v budoucnu.  Již nyní je však velmi povzbuzující vidět i slyšet Amélii, kterak si zatím neohrabaně a roztomile pobrukuje písničky a odříkává říkadla v „jazyce svých předků“ třeba právě ve společnosti prarodičů.

Velice rádi budeme využívat možnosti navštěvovat českou školu i v budoucnu, neboť není přínosem pouze a jen pro naší dceru, ale bez nadsázky pro celou rodinu. Jsme si dobře vědomi skutečnosti, že bez Vaší pomoci by pro nás bylo zachování českého jazyka pro naše dítě mnohem obtížnější.

Moc se těšíme na příští školní semestr!

S pozdravem Gabriela, Ian a Amelia Hamilton

 

Zalozit v Kalifornii ceskou skolu byl zpocatku asi hodne blaznivy napad. Kdyz se ale da dohromady tym schopnych a cilevedomych lidi, pak se z blaznive myslenky stane projekt, ktery se da zrealizovat. Jsem moc rada, ze se tech nekolik “silencu” naslo prave zde, v relativni blizkosti meho bydliste.
Po roce fungovani CSC mohu jako rodic zcela zodpovedne a bez nadsazky konstatovat – VYBORNA PRACE! Moje deti udelaly v ceskem jazyce nesmirne pokroky. Zlepsily se nejen ve cteni ale i v mluvenem a psanem projevu.
Pani ucitelka Cinkova je kantorka na svem miste. Obdivuji jeji nadseni pro praci s detmi, nesmirnou trpelivost a obrovsky smysl pro humor. Jak poznamenal muj syn Jakub: “V ceske skole se hodne naucim a taky je tam sranda.”
Moc dekuji vsem, kteri se na vzniku a fungovani skoly podileji.

Gabriela Cerna, Monterey
(Natalie & Jakub – Mysaci, 2. trida)

 

Mile Pani Crookston a vsem, kteri se zaslouzili o otevreni a fungovani Ceske skoly:
    Vskutku by me nikdy nenapadlo, ze mych deti prvni zkusenost se skolou bude prave v Ceske skole! Chci podekovat vsem, kteri se zaslouzili o otevreni Ceske skoly a tim umoznili nejen mym detem se naucit spravne MLUVIT, CIST a PSAT CESKY!
    Me deti, Alex a Adelka, tento semestr navstevovaly tridu Slunicek, kam chodily s radosti a nadsenim a nemohly se dockat, az uvidi jejich oblibenou pani ucitelku Barboru Brehovskou. Pani Brehovska, nebo-li Bara, pro nas vzdy mela pripravenou pestrou vyuku, ve ktere byly zarazeny ceske pisnicky, rikanky, pohadky a hry. Deti se take ucily skladat papir do ruznych tvaru, anebo kreslily podle pokynu. Nechybela ani cast hudebni, ve ktere Bara hrala na fletnu a deti hraly na tamburynky. Hodinu ukoncily hry s padakem a chytani bublin, coz se libilo vsem detem.
Myslim si, ze se nejen detem, ale i maminkam napln vyuky moc libila, protoze se deti ucily byt soucasti kolektivu a byt tvorive, ale hlavne si prohloubily znalost ceske slovni zasoby!
Preji Ceske skole hodne uspechu do budoucnosti a vice studentu kazdy rok!
S pozdravem,
Daniela Cleveland
Kdyz jsem se dozvedela o moznosti zalozeni ceske skoly, byla jsem nadsena, ale zaroven jsem sinedovedla  uplne predstavit, jak by skola mohla vzniknout a uspesne fungovat. Diky velkemu usili Ivy Crookston a Misi Zuckove a mnoha dalsich dobrovolniku se skola otevrela a myslim, ze kvalita skoly a vyuky predcila ocekavani. Prvni rok Czech School of California je uspesne za nami a uz se, asi jako vetsina rodicu, tesim na zacatek noveho semestru.
Moje petileta dcera Linda ceskou skolu miluje, kazdou sobotu se velmi tesila na sve pani ucitelky a cesky mluvici kamarady. Naucila se ve skole spoustu ceskych basnicek a pisnicek, ktere potom ucila svou mladsi sestricku. Moc se ji take libilo, ze pani ucitelka Blanka hraje na kytaru a ze je ve skole veselo. Linda zdarne ukolcila tridu Broucku a uz se moc tesi, za po prazdninach nastoupi do 1. Tridy Mysaku. Linda je hrda, ze umi mluvit cesky a ze chodi do ceske skoly. Sve americke kamarady rada uci ceska slovicka a ja jsem na moji sikulku moc pysna.
 Mario Molnar, maminka